nedjelja, 24. listopada 2010.



Pogled unatrag - Sguvardo al passato

srijeda, 21. srpnja 2010.

srijeda, 7. srpnja 2010.

nedjelja, 27. lipnja 2010.

srijeda, 2. lipnja 2010.

petak, 7. svibnja 2010.

petak, 30. travnja 2010.

Izvještaj POU Buje za 2009. godinu



Klikni na sliku

srijeda, 21. travnja 2010.

srijeda, 17. ožujka 2010.

nedjelja, 14. veljače 2010.

subota, 30. siječnja 2010.



AKTIVNOSTI BUJSKOG PUČKOG OTVORENOG UČILIŠTA

Najvažniji projekt je prerastanje zbirke u gradski muzej


Pučko otvoreno učilište Buje, a prije njega Narodno sveučilište, već je više od šest desetljeća, središte brojnih društvenih, političkih i kulturnih inicijativa i programa u Gradu Buje. POU Buje djeluje kao jedinstvena ustanova koja u svom sastavu ima Etnografsku zbirku, Gradsku knjižnicu i Nastavni centar Ekonomskog fakulteta u Rijeci. POU Buje svom radu objedinjuje čitav niz kulturnih događanja i manifestacija kao što je organizacija kazališnih predstava, koncerata, tribina, smotri te je organizator obilježavanja značajnih datuma u gradu. O aktivnostima, projektima, uvjetima za rad i planovima POU Buje razgovarali smo s ravnateljicom te ustanove Lorellom Limoncin Toth, koja je prije izvjesnog vremena ponovo preuzela tu dužnost.
- Povratkom na radno mjesto u POU Buje pokušavam što više iskoristiti sva iskustva koja sam stekla na odgovornoj funkciji gradonačelnice Buja. Obzirom na krizna vremena nastojat ću zadržati sve kvalitetne programe svojih prethodnika, a koji su postali tradicionalni i prepoznatljivi, kao što su Music & Wine, Kulturno ljeto, koncerti etno, klasične i zabavne glazbe i drugi. Ističem i nekoliko značajnih likovnih manifestacija IstrArt uz Sv. Servola, bujskog zaštitnika i ex tempore Oleum olivarum u Krasici. Ponovno će se održati Susreti uz Dragonju, likovna kolonija koja okuplja umjetnike iz Hrvatske, Italije i Slovenije. Bit će to peti susreti, a u planu je izrada reprezentativnog kataloga i organizacija izložbi u Italiji i Sloveniji.
Najznačajniji novi projekt u ovoj godini je izrada novog postava Etnografske zbirke Buje i njeno pretvaranje u pravi Gradski muzej. Buje su razvijena urbana sredina s tradicijom. Stoga se i nametnula potreba za prerastanjem ove ustanove u muzej gradskog ili zavičajnog tipa. Na taj način bi se dobio presjek bogate povijesti grada. Ove godine potpuno će se obnoviti elektroinstalacijska mreža u zgradi te postaviti nova rasvjetna tijela. Isto tako, izvršit će se znatna ulaganja u saniranje unutrašnjosti objekta. Čitav postav treba inventarizirati i valorizirati sukladno zakonskim normativima. Eksponate treba konzervirati i restaurirati. U izradi novog postava Gradskog muzeja Buje angažiran je poznati grafičar i dizajner Ivo Vrtarić. Koristim priliku da pozovem sve Bujce koji posjeduju predmete, koji svjedoče o povijesti, svakodnevnom življenju i kulturi ovoga grada da nam ih pokažu, prodaju ili poklone kako bismo pokazali i zaštitili dokumente naše zajedničke prošlosti. Obavještavajte nas o starim predmetima, da ih barem proučimo i fotografiramo – poručuje Limoncin Toth.
Nastavni centar Ekonomskog fakulteta u Rijeci djeluje u Bujama već 13 godina. Brojni su građani iz čitave Istre nastavili svoj sveučilišni izvanredni studij u Bujama kroz dvogodišnji stručni studij «Trgovinsko poslovanje» i sveučilišni četverogodišnji smjer «Međunarodna razmjena». Od 2005. započelo studiranje po «Bologni». Trenutno se održava nastava za III. godinu, te ispiti za II. godinu i studente po starom programu. O segmentu obrazovanja ravnateljica POU kaže:
- Veliki bi uspjeh bio ukoliko bismo uspjeli organizirati rad diplomskog studija, tj. četvrte i pete godine u Bujama. Ponovno ćemo se zauzeti za dobivanje suglasnosti Ministarstva prosvjete i sporta za verifikaciju svih tečajeva obrazovanja i usavršavanja odraslih, kako bi tečajevi koji se kod nas provode dobili potvrdu da su kvalitetno i stručno vođeni. U međuvremenu nastavljati ćemo s organizacijom tečajeva jezika (engleski, talijanski), a pokušat ćemo zainteresirati građanstvo za tečajeve njemačkog, španjolskog ili ruskog jezika. Već su počeli tečajevi informatike za naše starije sugrađane, a uskoro će započeti ciklus seminara za stjecanje ECDL računalnih diploma.

• Jedan od važnih segmenata POU je knjižnica koju rado posjećuju i mladi i stariji. Kako ocjenjujete rad knjižnice i što je u planu općenito s izdavaštvom, čime se POU povremeno bavi?

- Posebno treba pohvali rad Gradske knjižnice koja je u zadnjih nekoliko godina postala pravo stjecište susreta ljubitelja knjiga. Tomu pridonose i značajne investicije u uređenje prostora, opremanje dječjeg odjela i čitaonice sa nekoliko kompjutera za korisnike. Sve veći fond knjiga i sve raznovrsniji programi Gradske knjižnice međutim donijeli su novi problem - skučenost prostora. Ipak, brojni mladi korisnici koji svakodnevno borave u našoj knjižnici svjedoče o tome kako i dalje treba nastaviti ulagati u stvaranje ugodnog i suvremenog prostora za sve građane.
POU Buje izdavač je više knjiga o povijesti i kulturi našega kraja. Ove smo godine uspjeli izdati i drugi dio naše edicije «Acta Bullearum», posvećene bujskom kršu i poznatom geologu Carlu D'Amboriju, rođenog u Bujama. Osim toga izdali smo i vodič „Buje i okolica“ na hrvatskom i talijanskom jeziku. Projekt upoznavanja bujskog krša nastavlja se stručnim izletima koje predviđamo organizirati na proljeće te organizacijom edukativnih izložbi u suradnji sa Prirodoslovnim muzejom iz Trsta.
Kada je u pitanju izlagačka djelatnost, voljeli bismo otvoriti novi multimedijalni centar u prostoru foajea kina kao polivalentnom prostoru u kojem se mogu odvijati izložbe, video prezentacije, manji sajmovi, predavanja. Mogu se postaviti i dodatni stolovi i stolice sa nekoliko kompjutera za okupljanje mladih. Solucija ima jako puno, naročito zato što se radi o prostoru koji se nalazi u središtu grada te može postati značajan punkt za mnogobrojne aktivnosti. Time bi dobili galeriju koja bi ušla u kategorizaciju Hrvatskog društva likovnih umjetnika te bi izlaganjem u ovom centru umjetnici mogli dobiti dodatne bodove za svoj status. Na taj bi način profitirali i sami umjetnici koji bi bili dodatno motivirani izlagati u Bujama te naša ustanova i naš grad koji bi dobio kvalitetne izložbe i programe.

• Suradnja s građanima, ustanovama, udrugama?

Smatram da treba uskladiti kalendar događanja na razini grada, mjesnih odbora, ustanova i udruga, kako bi se što bolje iskoristili postojeći resursi te u ovim teškim vremenima ponudili kvalitetan i raznovrstan program. Već radimo na izradi nove web stranice POU Buje putem koje želimo što bolje informirati građane o našim aktivnostima. Namjera nam je stvoriti što bolje spone i stvaranje ciljane publike koja će pratiti naše programe, pa ćemo u stvaranju konkretnih programa dogovoriti suradnju i sa raznim udrugama koje pokrivaju razne dobne skupine – od mladih do umirovljenika. Poradit ćemo na stvaranju novih manifestacija, promicanju programa zaštite zdravlja, programe za mlade i za treću životnu dob, kreativne tečajeve. Zahvaljujući suvremeno opremljenoj informatičkoj učionici, planiramo organizirati tečajeve izrade web stranica te ostalih informatičkih tečajeva.

Lorella Limoncin Toth | Napravi svoju značku

srijeda, 20. siječnja 2010.

četvrtak, 14. siječnja 2010.